«

»

Лип 26

Лептоспіроз та його профілактика

загружено (6)Лептоспіроз – це особливо небезпечне інфекційне захворювання з переважним ураженням нирок та печінки. Хворіють на це захворювання як люди, так і тварини. Серед тварин це захворювання може перебігати без клінічних проявів, а для людей, в більшості випадків, закінчується смертю, особливо при пізньому зверненні за медичною допомогою.

Як здійснюється зараження?

Основним джерелом лептоспір у природі є мишовидні гризуни  (щурі, миші), від яких заражаються люди і свійські тварини. Для людини  додатковим (крім гризунів) джерелом збудника хвороби є свині, велика рогата худоба, собаки та інші дикі та домашні тварини, які заразилися від гризунів. У тварин хвороба часто протікає безсимптомно, у вигляді довготривалого носійства, при цьому лептоспіри  у великій кількості виділяються з сечею в зовнішнє середовище. У відкритих водоймищах лептоспіри можуть виживати до 1 місяця, у вологому грунті – до 270 днів, добре переносять морози. Швидко гинуть в кислому середовищі, миттєво –  при кип’ятінні.

Люди заражаються лептоспірозом при купанні, рибальстві, як літньому, так і зимовому, споживанні зараженої лептоспірами води, харчових продуктів, особливо тих, що зберігаються в погребах, під час догляду за хворими тваринами. Існує професійний ризик захворювання у косарів, працівників ферм, ветеринарів, робітників м’ясопереробних   підприємств та інших.

 

З моменту зараження до початку хвороби проходить від 6 до 20 днів. Хвороба починається раптово (хворий точно може вказати часи свого захворювання): у здорової на вигляд людини з’являється гарячка з підвищенням температури тіла до 38-40º, турбують сильний головний біль, а також біль м’язів усього тіла, особливо нижніх кінцівок, настільки, що людина не може встати на ноги – це одне з найхарактерніших ознак захворювання. Інколи захворювання може починатися як ГРЗ. Якщо вчасно не звернутися до лікаря – виникають важкі ускладнення печінки і нирок, що ведуть до смерті. Смерть може наступити вже через 5 днів після початку захворювання, при тяжкому перебігу. У хворого на лептоспіроз кожний втрачений день зменшує шанси на виживання, пам’ятаючи про це, хворому з високою температурою необхідно негайно звернутися до лікаря і лікуватися тільки у лікарні.

 

 

 

Як вберегтися від лептоспірозу?

 

Запобіжні заходи повинні бути спрямовані перш за все на ліквідацію джерела інфекції, а саме –  знищення щурів і мишей з метою попередження захворювання лептоспірозом як людей, так і тварин. При догляді за тваринами, як на фермі, так і вдома, необхідно користуватися спеціальним одягом (це рукавиці, халат, чоботи).

 

Боротьба з гризунами, які є довготривалими носіями лептоспір та виділяють їх із сечею в навколишнє середовище, повинна проводитися всіма доступними засобами.

 

Для недопущення передачі інфекції харчовим шляхом, не вживайте сиру воду з неперевірених джерел та відкритих водоймищ; не пийте не кип’ячене молоко, необхідно захищати продукти харчування від доступу гризунів, не вживати овочі і фрукти не митими.

 

Не допускати випас великої рогатої худоби на берегах водоймищ та не ловити рибу в заборонених місцях.

Вилікувати хворого на лептоспіроз важко, особливо у випадках пізнього звернення за медичною допомогою. Тому слід пам’ятати: щоб запобігти захворюванню треба уникати контакту з водою непроточних ставків, озер з непротічною водою.

При відпочинку, роботі в полі необхідно оберігати харчові продукти від доступу гризунів, на низинній болотистій місцевості використовувати гумове взуття. Керівникам підприємств, установ, організацій та населенню не слід забувати про необхідність постійної боротьби з гризунами.

 

Якщо протягом останніх 2-3 тижнів ви побували в умовах можливого зараження лептоспірозною інфекцією і раптово відчули, що вас морозить, наступає слабкість, головний біль – треба негайно звернутися до лікаря.

 

Дотримання мір профілактики допоможе захиститися від небезпечного для здоров’я і життя захворювання.

 

Дотримуючись таких простих рекомендацій ви можете вберегти себе і свою родину від неприємностей.

 

З повагою, Старосамбірський відділ ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб».

print

Pin It on Pinterest