Амброзія полинолиста – небезпечний бур’ян, обмежено поширений в Україні.
Вона виявлена в 22 областях України та АР Крим. Амброзія полинолиста засмічує усі польові культури, особливо просапні і зернові, а також присадибні ділянки, сади, виноградники, пасовища, луки, полезахисні смуги, неугіддя.
Добре росте на узбіччях залізничних, автомобільних, ґрунтових доріг, вулиць, на берегах рік і ставків, на пустирях, канавах і інших землях, які не обробляються.
Утворюючи велику наземну масу і кореневу систему, вона сильно пригнічує культурні рослини. Потребує багато води на утворення одиниці сухої речовини, в середньому в 2 рази більше у порівнянні з колосовими хлібами, що приводить до пересихання грунту. Найчастіше потерпають від амброзії просапні культури, особливо соняшник та кукурудза. При недостатньому догляді за посівами цих культур вона переростає їх і сильно пригнічує, що приводить до різкого зниження врожаю, а то й повної загибелі рослин. Ускладнюється збирання врожаю: грубі, товсті та сильнооблистяні
стебла бур’яну у випадку великої їх щільності приводять до неможливості збирання врожаю комбайнами. Тварини її не вживають через вміст в ній гірких ефірних масел (до 0,15%).
Амброзія шкідлива для людей. її пилок викликає алергічне захворювання – сінну лихоманку.
Амброзія полинолиста однорічна яра рослина, яка за зовнішнім виглядом нагадує полин звичайний. За сприятливих умов рослини можуть бути заввишки 2-2,5 м, коріння проростає на глибину до 4 м, а в густих травостоях її висота сягає від 20 до 50 см, на сухих і бідних грунтах – 10-15 см.
Одна рослина може утворювати 30-40 тис, несправжніх плодів, а окремі екземпляри – до 80-100 тис.
Насіння зберігає схожість від 10 до 40 років.
Амброзія світло – і тепло любива рослина. Перші сходи з’являються за середньодобової температури грунту 8-10°С в кінці квітня, на початку травня. Цвітіння амброзії починається в кінці липня і продовжується до вересня.
Вона поширюється: з насіннєвим матеріалом с/г культур, які засмічені відходами; шляхом перенесення насіння колесами сільськогосподарських та транспортних засобів; талими водами, вітром. Насіння плавуче і може переноситися під час повені ріками, зрошувальними каналами.
КАРАНТИННІ ЗАХОДИ ТА ЗАСОБИ БОРОТЬБИ:
Забороняється завезення насінннєвого матеріалу у вільні райони з регіонів розповсюдження бур’яну.
Проводиться обов’язкове інспектування та фітосанітарна експертиза,
У випадку виявлення бур’яну, вантаж:
повертається відправникові;
очищується, під контролем державного інспектора з карантину рослин. За неможливості очищення проводиться переведення насіннєвого матеріалу в категорію зернопродуктів та переробка.
Кормові відходи переробляють з помолом часток не більше 1 мм.
Малоцінні відходи знищують під контролем державного інспектора з карантину рослин.
Обстежують угіддя на виявлення бур’яну у період вегетації.
При виявленні вогнища впроваджують карантинний режим.
8.-Створюють фітоценози із багаторічних трав (злакових чи злаково-бобових травосумішок), або зімкнений рослинний покрив з однорічників, здатних пригнічувати амброзію (виковівсяна сумішка).
- При виявленні поодиноких рослин їх знищують шляхом виривання та спалювання.
- При сильному засміченні – рослини скошують на початку цвітіння або здійснюють хімічну обробку
гербіцидами: Раундапом, Ураганом, Гліфбсом, Гліфосатом. Необхідне дотримання агротехніки, сівозміни, пра
вильного обробітку грунту, догляду за посівами.
У випадку підозри на виявлення амброзії полинолистої, просимо повідомлятиГУ Держпродспоживслужби у Львівській області за адресою: м. Старий Самбір, вул. Дрогобицька, 3, тел.: 238-23-0-85, 097-919-20-05. Державний фітосанітарний інспектор Павельчак В.І.