«

»

Тра 25

Виїзд дітей за кордон. Що нового?

Перетинання   громадянами   України державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю,  якщо інше не передбачено законом,  за одним з таких документів,  що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну:

 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 • дипломатичний паспорт;
 • службовий паспорт;
 • проїзний документ дитини;
 • посвідчення особи моряка;
 • посвідчення члена екіпажу.

Щодо порядку виїзду за кордон дітей, які не досягли 16 – річного віку, то він регулюється окремими положеннями, які закріплені у  Законі України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України»», Правилах перетинання державного кордону громадянами України, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. N 57.

Так, неповнолітні громадяни України виїжджають з України за наявності паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичного паспорта, службового паспорта, проїзного документа дитини, який видається дітям у віці до 18 років, або якщо вони вписані в закордонний паспорт одного з батьків, та у його супроводі.

Виїзд з України громадян,  які не досягли 16-річного віку, здійснюється  за  згодою  обох  батьків  (усиновлювачів)  та в їх супроводі  або  в  супроводі  осіб,  уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку.

Відповідно до п. 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених виїзд з України громадян,  які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється за  нотаріально  посвідченою  згодою  другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування  та  відповідного часового проміжку перебування  у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску.

Постановою від 19 жовтня 2016 року № 733  Кабмін вніс зміни до Правил перетину державного кордону громадянами України.

Відповідно до цих змін діти до 16-річного віку зможуть перетинати кордон у супроводі одного з батьків без нотаріально завіреної згоди іншого з батьків, якщо в паспортному документі є відмітка про прийняття дитини на постійний консульський облік.

До внесення змін для виїзду за кордон достатньо було відмітки про перебування на тимчасовому консульському обліку.

Нові правила повинні запобігати незаконному вивезенню за кордон дітей одним з батьків без дозволу іншого і сприяти захисту прав, як дітей, так і батьків.

Отож, без нотаріально засвідченої згоди одного з батьків можна перетнути кордон:

 • якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства,  що  підтверджується  записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;
 • якщо у паспорті громадянина України для виїзду за  кордон,  з яким   перетинає   державний  кордон  громадянин,  який  не  досяг 16-річного віку,  або  проїзному  документі  дитини  є  запис  про вибуття  на  постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у  дипломатичному  представництві або консульській установі України за кордоном;
 • у разі пред’явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:
  • свідоцтва про смерть другого з батьків;
  • рішення суду про позбавлення  батьківських прав другого з батьків;
  • рішення суду про визнання другого  з  батьків  безвісно відсутнім;
  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
  • рішення суду про надання  дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
  • довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).

Для отримання детальної консультації, щодо порядку виїзду дітей за кордон та з інших правових питань звертайтеся до Старосамбірського бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою м. Старий Самбір, вул. Л.Галицького, 114, або за телефонами (096) 07 – 95 – 076, (068) 62 – 92 – 960, 23 – 0 – 03; електронна адреса: staryy.sambir@lv.legalaid.gov.ua https://www.facebook.com/Biuro.St.Sambir/

 

print

Pin It on Pinterest