Не паліть траву в ній народжується нове життя!
З приходом ранньої весни та наступанням пізньої осені, бачимо варварське знищення зовнішнього довкілля (знищення фауни та флори і ін.) ,що спричинене масовим спалюванням сухої трави, стерні, очерету. Незважаючи на безліч публікацій у соцмережах., ЗМІ, профілактичну роботу інших природоохоронних структур, доведення до населення про нанесення такими діями шкоди навколишньому природному середовищу ,щороку ми бачимо палаючі пасовиська, ниви, узбіччя залізничних та автодорожних смуг.
Про наслідки спалювання сухої трави:
В результаті спалювання сухої трави , дії людини спричиняють загрози пов’язані не лише із забрудненням грунтів, загибеллю тварин птахів , новонародженого їхнього потомства, а також має шкідливий вплив на здоров’я і життя людей, нанесення шкоди екосистемам.
Дим який виділяється під час спалювання сухостійних трав може виділяти концерогенні речовини, які можуть викликати онкологічні захворювання.
Одна тона спалених рослинних залишків викидує у повітря -9 кг мікрочастинок диму , в складі якого є:
-оксиди азоту, вуглецю, чадний газ, а також сполуки важкого металу,
– у тліючому листі бензопірен – речовина здатна викликати ракові захворювання.
На сільськогоподарських землях нерідко спалюють , бадилля, солому і ін відходи, які були оброблені пестицидами.
При спалюванні трави, горить і ін. різноманітного сміття, у вигляді поліетиленових пакетів, пляшок, різного роду гума в результаті горіння в повітря вивільняється близько 70 різноманітних хімічних сполук, утворення концерогенної сажі та оксиду сірки, концерогенні поліцикліни вуглеводні, що спричиняють різного роду захворювання.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ І ШТРАФИ ЗА СПАЛЮВАННЯ РОСЛИННОСТІ.
Щоб вплинути на свідомість людей щодо дбайливого ставлення до природного середовища, Верховна Рада України ухвалила законопроєкт ,№2339 « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля(щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу)» а від 17 квітня 2020 року в Україні почав діяти закон №556-lХ «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України з метою збереження навколишнього середовища.»
Згідно із законом, штраф за забруднення повітря становить від 30 тис. 600 грн до 61 тис 200 або позбавлення волі терміном до 3 років.
Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем караються штрафом від 91 тис.800 грн до 153 тис. грн.
Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1 тис. 500 грн до 4 тис. 500 грн і на посадових осіб – від 4 тис.590 грн до 15 тис. 300 грн. Якщо це призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі -штраф від 4 тис.500 грн до 15 тис.300 грн для громадян та від 10 тис. 710 грн до 18 тис. 360 грн.
Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сфері навколишнього природного середовища,- карається штрафом від 3 тис.60 грн. до 6 тис. 120 грн для громадян та 15 ти. 300 до 21 тис. 420 грн для посадових осіб.
Якщо ті самі дії вчинено в межах територій та об’єктів природно- заповідного фонду- від 6тис. 120 грн до 12 тис. 240грн
Закликаємо Вас бути екологічно розумними, обачними. Застережливими. Пильними та уважними. Давайте разом запобігати виникненню масових пожеж. В які можуть перерости найменші загорання сухої рослинності.
Якщо Ви помітили загоряння в лісах , на відкритих територіях, сміттезвалищах негайно телефонуйте за номером –«101».
Микола Мартич