Вихід учасника із юридичної особи за власною ініціативою на підставі нотаріальної заяви.
Питання щодо виходу учасника із ТОВ регулюється Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон про ТОВ і ТДВ), а також може визначатися статутом товариства та корпоративним договором, укладеним між учасниками.
Загального переліку підстав, які є приводом для виходу учасника з ТОВ, не існує. Як правило, під «виходом з товариства» всі розуміють продаж своєї частки партнерам або третім особам.
Вихід учасника з ТОВ є особистим волевиявленням (стаття 24 Закону про ТОВ і ТДВ), тому учасник може вийти з товариства та отримати вартість своєї частки або ж відчужити свою частку іншим. При цьому, нагадуємо, що у разі відчуження частки, інші учасники товариства мають переважне право перед іншими особами придбати таку частку (ч. 1 ст. 20 Закону про ТОВ і ТДВ).
Згідно положень ст. 24 Закону про ТОВ та ТДВ є два варіанти виходу учасника:
- Без згоди учасників – за власним бажанням, якщо частка такого учасника у статутному капіталі товариства становить менше 50 відсотків.
- За згодою учасників – якщо частка такого учасника у статутному капіталі товариства становить 50 або більше відсотків.
У цій статті ми розглянемо саме варіант, коли учасник виходить з ТОВ за власним бажанням, без згоди інших учасників.
Учасник – фізична особа, що має намір вийти з Товариства подає нотаріально завірену заяву про вихід з ТОВ.
Учасник – юридична особа, що має намір вийти з Товариства, приймає відповідне рішення про вихід.
Згідно ч.5 ст.17 ЗУ « Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» справжність підписів на таких документах засвідчується нотаріально з обов’язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів.
Тому, відповідно до вищезазначеної інформації, якщо частка учасника у статутному капіталі товариства становить менше 50 відсотків, то учасник може вийти з товариства у будь-який час без згоди інших учасників. Для цього він подає державному реєстратору такі документи:
- Заповнену заяву щодо державної реєстрації юридичної особи за формою 9;
- Квитанцію про сплату адміністративного збору;
- Заяву про вихід з ТОВ, засвідчену нотаріально або рішення про вихід.
Учасник вважається таким, що вийшов з товариства, з дня державної реєстрації його виходу
в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Але звертаємо увагу на те, що в Законі про ТОВ та ТДВ є заборона щодо виходу учасника з ТОВ, внаслідок якого у товаристві не залишиться жодного учасника.