Основні зміни які слід очікувати у пенсійному законодавстві:
- з 1 жовтня 2017 року “осучасняться” пенсії для 5,6 мільйона пенсіонерів, виплати яким досі прив’язані до середньої зарплати 2007 року,
- поступово збільшиться страховий стаж до 35 років,
- ліквідовуються усі спеціальні пенсії, крім тих, що отримують силовики,
- щезне багатомільярдний дефіциту Пенсійного фонду.
Що з пенсійним віком?
Зокрема, пенсійна реформа передбачає, що право виходу на пенсію залежатиме у першу чергу від трудового стажу:
- від 2018 року вийти на пенсію у 60 років зможуть ті, чий трудовий стаж становить 25 років. Щороку цей показник збільшуватиметься на один рік, і до 2028 року має досягти 35 років,
- якщо трудовий стаж є меншим за 25 років, але більшим за 15, на пенсію можна буде вийти у 63 роки,
- якщо трудовий стаж є меншим за 15 років, вийти на пенсію можна буде у 65 років. Таким пенсіонерам буде призначена тимчасова державна допомога,
- законопроект передбачає можливість “доплатити” за відсутність трудового стажу.
Якщо у особи, яка претендує на пенсію за віком, немає достатньої кількості років страхового стражу, вона має право його компенсувати. Обмежень щодо кількості років стажу, які може компенсувати особа становитиме 5 років. Сума, яку необхідно сплатити, вираховується так:Чому доцільно компенсувати страховий стаж, якщо існуючого не вистачає для призначення пенсії, а не витрачати відкладені гроші? Пенсія за віком призначається по життєво. Тобто, сплачена сума може бути значно меншою, ніж гроші, які доведеться витрачати на своє утримання самостійно.
Чому доцільно компенсувати страховий стаж якомога раніше?
Щороку сума, яку потрібно буде сплатити за кожний куплений рік страхового стражу буде збільшуватись відповідно до зростання мінімальної заробітної плати.
У такий спосіб уряд спробував відповісти на зауваження про те, що від початку 1990-х, коли через економічну кризу мільйони українців втратили роботу і були змушені працювати деінде, часто без офіційного оформлення і сплати пенсійних внесків, в Україні існує цілий прошарок людей передпенсійного віку, які не зможуть підтвердити свій трудовий стаж, щоб вийти на пенсію тоді, коли вони розраховували.
Що ще зміниться?
Серед інших змін, яких може зазнати пенсійна система у разі, якщо депутати погодяться із запропонованими урядом змінами, є такі:
- при нарахуванні пенсій від 1 жовтня 2017 року використовуватиметься єдиний показник середньої зарплати (3 764 грн),
- щорічна індексація пенсій згідно зі зміною середньої зарплати та інфляції. Половина індексації залежатиме від збільшення зарплат, а інша половина – від інфляції.
- пільгові пенсії для працівників шкідливих виробництв формуватимуться коштом більших внесків роботодавців.
- спеціальні пенсії для державних службовців, вчених, посадових осіб місцевих органів влади, прокурорів, депутатів і журналістів скасовуються. Проте це стосуватиметься лише призначення нових пенсій.
- до 1 жовтня уряд має розробити законопроект щодо “осучаснення” пенсій військовим,
- до 2019 року розробити накопичувальну пенсійну програму для тих, кому менше ніж 35 років.
- скасувати 15-відсоткове зниження пенсій працюючим пенсіонера